niedziela, 17 sierpnia 2014

Chleb na żurku

Wysokie temperatury, które towarzyszyły nam od połowy maja skutecznie zniechęcały do kuchennych eksperymentów. Większość posiłków zastępujemy różnymi sałatkami warzywnymi albo owocowymi lub po prostu zwykłą kanapką. Ochłodzenie, które przyniosły nam ostatnie dni pozwalają na nowo odkryć uroki gotowania. Sezon na świeże, kolorowe warzywa nadal w pełni. Owoce zaskakują smakiem i soczystością. Ostatnie tygodnie przed jesienią można wykorzystać na przygotowanie kilku smakołyków zamykanych w słoikach, które w środku zimy przywołają wspomnienie słonecznego sierpnia. Warto także wykorzystać odrobinę chłodu do upieczenia swojskiego bochenka chleba. Posmarowany masłem i obłożony świeżym, słodkim pomidorem będzie świetną wakacyjną kolacją.


W tym chlebie zakwas na żurek pozwala nam otrzymać kwasowość chleba żytniego, a dodatek drożdży i mąki pszennej sprawi, że praca z ciastem będzie łatwa i przyjemna. Przepis na chleb powstał na podstawie tego przepisu.

500 g mąki pszennej typ 750
150 g mąki żytniej typ 720
350 g zakwasu na żurek
150 ml wody
1,5 łyżeczki soli gruboziarnistej
25 g drożdży świeżych
2 łyżeczki cukru

Drożdże zasypujemy cukrem i odstawiamy na 15 minut. Dodajemy wodę i zakwas, obie mąki i sól. Wyrabiamy ciasto ręcznie (20 minut), mikserem z hakiem (5 minut) lub w maszynie do pieczenia chleba (cały cykl wyrastania 1,5h). Ciasto odkładamy do wyrośnięcia na godzinę (w przypadku korzystania z maszyny do chleba czekamy do końca programu). Po tym czasie składamy je dwukrotnie z każdego boku. Przekładamy do miski wysypanej mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejną godzinę. Piekarnik nagrzewamy do 230 stopni. Wyrośnięte ciasto przekładamy na papier do pieczenia, delikatnie formujemy okrągły bochenek, zawijając pod spód ciasto. Nacinamy nożem i wkładamy do pieca. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy 35-40 minut. Chleb uderzany od spodu powinien wydać głuchy odgłos.
Smacznego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz